Assessed value
$486,400
$433,800 bldg · $52,600 land
Est. annual tax
$10,983
22.58 mills · FY2026
Acreage
1.38 ac
$352,464 / ac
Land use
101
Year built
1982
3,090 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1982
- Living area
- 3,090 sqft · 1.7 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
No recorded sales on file.
More on White Birch Ln
7 WHITE BIRCH LN
$346,100 · 1.62 ac · Built 1975
19 WHITE BIRCH LN
$267,400 · 1.47 ac · Built 1976
20 WHITE BIRCH LN
$224,300 · 1.38 ac · Built 1977
28 WHITE BIRCH LN
$227,400 · 1.48 ac · Built 1975
32 WHITE BIRCH LN
$248,500 · 1.65 ac · Built 1972
34 WHITE BIRCH LN
$290,600 · 2.19 ac · Built 1976
39 WHITE BIRCH LN
$238,200 · 1.64 ac · Built 1976
40 WHITE BIRCH LN
$215,400 · 2.12 ac · Built 1979