Assessed value
$248,500
$193,900 bldg · $54,600 land
Est. annual tax
$5,611
22.58 mills · FY2026
Acreage
1.65 ac
$150,606 / ac
Land use
101
Year built
1972
1,978 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1972
- Living area
- 1,978 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Feb 28, 2019
— ABBOTT SCOTT & JENNIFER
Bk/Pg 0403/0197
More on White Birch Ln
7 WHITE BIRCH LN
$346,100 · 1.62 ac · Built 1975
12 WHITE BIRCH LN
$486,400 · 1.38 ac · Built 1982
19 WHITE BIRCH LN
$267,400 · 1.47 ac · Built 1976
20 WHITE BIRCH LN
$224,300 · 1.38 ac · Built 1977
28 WHITE BIRCH LN
$227,400 · 1.48 ac · Built 1975
34 WHITE BIRCH LN
$290,600 · 2.19 ac · Built 1976
39 WHITE BIRCH LN
$238,200 · 1.64 ac · Built 1976
40 WHITE BIRCH LN
$215,400 · 2.12 ac · Built 1979