Assessed value
$238,200
$183,700 bldg · $54,500 land
Est. annual tax
$5,379
22.58 mills · FY2026
Acreage
1.64 ac
$145,244 / ac
Land use
101
Year built
1976
1,696 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1976
- Living area
- 1,696 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidng
Recorded sales
No recorded sales on file.
More on White Birch Ln
7 WHITE BIRCH LN
$346,100 · 1.62 ac · Built 1975
12 WHITE BIRCH LN
$486,400 · 1.38 ac · Built 1982
19 WHITE BIRCH LN
$267,400 · 1.47 ac · Built 1976
20 WHITE BIRCH LN
$224,300 · 1.38 ac · Built 1977
28 WHITE BIRCH LN
$227,400 · 1.48 ac · Built 1975
32 WHITE BIRCH LN
$248,500 · 1.65 ac · Built 1972
34 WHITE BIRCH LN
$290,600 · 2.19 ac · Built 1976
40 WHITE BIRCH LN
$215,400 · 2.12 ac · Built 1979