Skip to main content

Parcel · Map 11-6 · Block 039

44 KASSON RD

Owner: MCDONALD WALTER T

Assessed value

$422,100

$361,800 bldg · $60,300 land

Acreage

3.68 ac

$114,701 / ac

Land use

101

Year built

Owner mailing

Bethlehem, CT

Recorded sales

  1. Dec 21, 2016

    MCDONALD WALTER T

    Bk/Pg 0391/0059

    $410,000
  2. Dec 21, 2016

    Bk/Pg OPM-16014

    $410,000
  3. Jun 3, 1990

    IVES ALAN H JR & ANN L

    Bk/Pg 0135/0042

    $184,000

More on Kasson Rd

View source assessor card