Skip to main content

Parcel · Map 10-4 · Block 028

195 CRANE HOLLOW RD

Owner: SMITH DAVID

Assessed value

$266,000

$219,100 bldg · $46,900 land

Acreage

1.54 ac

$172,727 / ac

Land use

101

Year built

Owner mailing

Bethlehem, CT

Recorded sales

  1. Oct 10, 2025

    SMITH DAVID

    Bk/Pg 0458/0171

    $430,000
  2. Aug 3, 2021

    HOOD RANDY & ANDREA

    Bk/Pg 0427/0001

    $340,000
  3. May 24, 2017

    BEST GERALD S & LYNALL

    Bk/Pg 0393/0248

    $238,000
  4. Jun 14, 2001

    BARRETT EDWARD J

    Bk/Pg 0218/0034

    $57,000
  5. Nov 16, 1984

    HURKMANS ANTOON M

    Bk/Pg 0093/0266

    $42,750

More on Crane Hollow Rd

View source assessor card