Assessed value
$276,700
$219,200 bldg · $57,500 land
Est. annual tax
$6,248
22.58 mills · FY2026
Acreage
2.12 ac
$130,519 / ac
Land use
101
Year built
1979
2,310 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1979
- Living area
- 2,310 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jan 25, 2025
— HILPERTSHAUSER STEPHANIE & DAY JONATHAN
Bk/Pg 0453/0080
Sep 19, 2000
— HILPERTSHAUSER CLAYTON & SHEILA
Bk/Pg 0211/0028
More on White Birch Ln
7 WHITE BIRCH LN
$346,100 · 1.62 ac · Built 1975
12 WHITE BIRCH LN
$486,400 · 1.38 ac · Built 1982
19 WHITE BIRCH LN
$267,400 · 1.47 ac · Built 1976
20 WHITE BIRCH LN
$224,300 · 1.38 ac · Built 1977
28 WHITE BIRCH LN
$227,400 · 1.48 ac · Built 1975
32 WHITE BIRCH LN
$248,500 · 1.65 ac · Built 1972
34 WHITE BIRCH LN
$290,600 · 2.19 ac · Built 1976
39 WHITE BIRCH LN
$238,200 · 1.64 ac · Built 1976