Assessed value
$146,300
$108,600 bldg · $37,700 land
Acreage
0.2 ac
$731,500 / ac
Land use
1-1
C20
Year built
1865
1,368 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1865
- Living area
- 1,368 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Apr 13, 2005
— HOSHKO LAURIE A
Bk/Pg 0204/1148
Jun 13, 1995
— HOSHKO LAURIE
Bk/Pg 0161/0471
More on Undermountain Road
4 UNDERMOUNTAIN ROAD
$197,400 · 0.2 ac · Built 1865
8 UNDERMOUNTAIN ROAD
$236,400 · 0.44 ac · Built 1922
15 UNDERMOUNTAIN ROAD
$2,319,900 · 1.5 ac · Built 1800
16 UNDERMOUNTAIN ROAD
$450,400 · 3.9 ac · Built 1885
18 UNDERMOUNTAIN ROAD
$454,600 · 0.7 ac · Built 1850
20 UNDERMOUNTAIN ROAD
$228,500 · 1.1 ac · Built 1820
21 UNDERMOUNTAIN ROAD
$203,500 · 0.2 ac · Built 1900
22 UNDERMOUNTAIN ROAD
$267,200 · 0.4 ac · Built 1920