Assessed value
$267,200
$177,900 bldg · $89,300 land
Acreage
0.4 ac
$668,000 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1920
1,847 sqft
Owner mailing
PO BOX 1315 WILSON, WY 83014
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1920
- Living area
- 1,847 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- clapboard
Site characteristics
- Protected open space
- Grove School ParkMunicipal
Recorded sales
Jun 10, 2021
— WYCT LLC
Bk/Pg 0265/0066
Dec 18, 2018
— STONELEDGE PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0255/0879
Feb 8, 1989
— ARGALL ORLENA F
Bk/Pg 0144/0533
More on Undermountain Road
4 UNDERMOUNTAIN ROAD
$197,400 · 0.2 ac · Built 1865
6 UNDERMOUNTAIN ROAD
$146,300 · 0.2 ac · Built 1865
8 UNDERMOUNTAIN ROAD
$236,400 · 0.44 ac · Built 1922
15 UNDERMOUNTAIN ROAD
$2,319,900 · 1.5 ac · Built 1800
16 UNDERMOUNTAIN ROAD
$450,400 · 3.9 ac · Built 1885
18 UNDERMOUNTAIN ROAD
$454,600 · 0.7 ac · Built 1850
20 UNDERMOUNTAIN ROAD
$228,500 · 1.1 ac · Built 1820
21 UNDERMOUNTAIN ROAD
$203,500 · 0.2 ac · Built 1900