Assessed value
$450,400
$309,400 bldg · $141,000 land
Acreage
3.9 ac
$115,487 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1885
2,484 sqft
Owner mailing
1551 N WALNUT #12 NEW BRAUNFELS, TX 78130
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1885
- Living area
- 2,484 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Aluminum Sidin
Site characteristics
- Protected open space
- UnknownMunicipal
Recorded sales
May 9, 2024
— HP HOLDINGS LLC
Bk/Pg 273/129
Apr 25, 2024
— LEWIS TRACY
Bk/Pg 273/39
Feb 1, 2024
— TEDESCO RENEE ESTATE &
Bk/Pg 272/761
Jun 6, 2018
— TEDESCO RENEE & LEWIS TRACY
Bk/Pg 0254/0124
Oct 27, 2017
— TEDESCO RENEE
Bk/Pg 0252/0499
More on Undermountain Road
4 UNDERMOUNTAIN ROAD
$197,400 · 0.2 ac · Built 1865
6 UNDERMOUNTAIN ROAD
$146,300 · 0.2 ac · Built 1865
8 UNDERMOUNTAIN ROAD
$236,400 · 0.44 ac · Built 1922
15 UNDERMOUNTAIN ROAD
$2,319,900 · 1.5 ac · Built 1800
18 UNDERMOUNTAIN ROAD
$454,600 · 0.7 ac · Built 1850
20 UNDERMOUNTAIN ROAD
$228,500 · 1.1 ac · Built 1820
21 UNDERMOUNTAIN ROAD
$203,500 · 0.2 ac · Built 1900
22 UNDERMOUNTAIN ROAD
$267,200 · 0.4 ac · Built 1920