Parcel · Map 11-7 · Block 025 026
51 BETHLEHEM LN
Owner: CRANE MARK T TR & CYNTHIA TR; CRANE FAMILY REVOC TRUST
Assessed value
$321,800
$103,500 bldg · $218,300 land
Est. annual tax
$7,266
22.58 mills · FY2026
Acreage
0.31 ac
$1,038,065 / ac
Land use
101
Year built
1935
974 sqft
Owner mailing
51 BETHLEHEM LN BETHLEHEM, CT 06751
Building

- Style
- Bungalow
- Year built
- 1935
- Living area
- 974 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
May 27, 2025
— CRANE MARK T TR & CYNTHIA TR
Bk/Pg 0455/0160
Jun 9, 2022
— CRANE MARK & CYNTHIA
Bk/Pg 0436/0139
Jun 9, 2022
— PIRO LINDA ET AL AND
Bk/Pg 0436/0136
Jun 9, 2022
— PIRO LINDA ET AL
Bk/Pg 0436/0135
Jun 9, 2022
Bk/Pg OPM-210054
Jun 9, 2022
Bk/Pg OPM-210055
More on Bethlehem Ln
3 BETHLEHEM LN
$291,300 · 0.49 ac · Built 2021
25 BETHLEHEM LN
$275,600 · 0.21 ac · Built 1939
29 BETHLEHEM LN
$190,500 · 0.1 ac · Built 1971
35 BETHLEHEM LN
$292,700 · 0.25 ac · Built 1971
37 BETHLEHEM LN
$227,500 · 0.15 ac · Built 1950
41 BETHLEHEM LN
$250,300 · 0.15 ac · Built 1956
43 BETHLEHEM LN
$263,800 · 0.14 ac · Built 1959
45 BETHLEHEM LN
$322,200 · 0.35 ac · Built 1952