Assessed value
$275,600
$67,000 bldg · $208,600 land
Est. annual tax
$6,223
22.58 mills · FY2026
Acreage
0.21 ac
$1,312,381 / ac
Land use
101
Year built
1939
696 sqft
Owner mailing
57 NORTHROP RD BETHANY , CT 06524
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Bungalow
- Year built
- 1939
- Living area
- 696 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Feb 24, 2024
— DRAB EDWIN H TR EST OF
Bk/Pg 0447/0126
Aug 11, 2006
— DRAB EDWIN H TRUSTEE
Bk/Pg 0298/0223
Jun 19, 1977
— DRAB EDWIN
Bk/Pg 0060/0073
Jul 12, 1963
— RAZEE CHARLES & JANNETTE
Bk/Pg 0043/0150
Oct 22, 1954
— MONTABAULT ERNEST & LESTER
Bk/Pg 0037/0164
More on Bethlehem Ln
3 BETHLEHEM LN
$291,300 · 0.49 ac · Built 2021
29 BETHLEHEM LN
$190,500 · 0.1 ac · Built 1971
35 BETHLEHEM LN
$292,700 · 0.25 ac · Built 1971
37 BETHLEHEM LN
$227,500 · 0.15 ac · Built 1950
41 BETHLEHEM LN
$250,300 · 0.15 ac · Built 1956
43 BETHLEHEM LN
$263,800 · 0.14 ac · Built 1959
45 BETHLEHEM LN
$322,200 · 0.35 ac · Built 1952
47 BETHLEHEM LN
$300,100 · 0.12 ac · Built 1947