Assessed value
$345,090
$283,700 bldg · $61,390 land
Est. annual tax
$7,792
22.58 mills · FY2026
Acreage
10 ac
$34,509 / ac
Land use
200
Year built
2025
5,800 sqft
Owner mailing
Lakeside, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Light Industrial
- Year built
- 2025
- Living area
- 5,800 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Prefin Metal
- Heat
- Forced Air · Propane
Recorded sales
Aug 22, 2023
— SHEMMS JASON S & KELLY D
Bk/Pg 0444/0090
Jun 6, 2023
— JUDD SARAH K TRUSTEE
Bk/Pg 0443/0040
Oct 25, 2022
— JUDD FREDERICK F EST OF
Bk/Pg 0439/0158
Sep 25, 1973
— JUDD FREDERICK F
Bk/Pg 0047/0570
More on Town Line Hwy S
0 TOWN LINE HWY S
$1,620 · 2.07 ac
12 TOWN LINE HWY S
$322,300 · 2.43 ac · Built 1970
14 TOWN LINE HWY S
$243,100 · 6.26 ac · Built 1981
38 TOWN LINE HWY S
$48,920 · 7.58 ac
42 TOWN LINE HWY S
$187,300 · 0.93 ac · Built 1964
56 TOWN LINE HWY S
$253,100 · 2.09 ac · Built 1986
64 TOWN LINE HWY S
$212,800 · 2.41 ac · Built 1985
72 TOWN LINE HWY S
$282,000 · 2.16 ac · Built 1985