Assessed value
$156,300
$89,800 bldg · $66,500 land
Est. annual tax
$3,529
22.58 mills · FY2026
Acreage
0.78 ac
$200,385 / ac
Land use
101
Year built
1937
1,037 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building

- Style
- Bungalow
- Year built
- 1937
- Living area
- 1,037 sqft · 1.4 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Dec 21, 2016Foreclosure
Bk/Pg OPM-16011
Dec 13, 2016
— PERRY RICHARD
Bk/Pg 0390/0286
Jul 21, 2016
— BANK OF AMERICA NA
Bk/Pg 0388/0045
Jun 14, 2001
— HAYES KERRY C
Bk/Pg 0218/0056
Oct 17, 1995
— CHURCHILL RAFE & HENDRICKS HEIDI
Bk/Pg 0172/0296
More on Bethlehem Ln
3 BETHLEHEM LN
$291,300 · 0.49 ac · Built 2021
25 BETHLEHEM LN
$275,600 · 0.21 ac · Built 1939
29 BETHLEHEM LN
$190,500 · 0.1 ac · Built 1971
35 BETHLEHEM LN
$292,700 · 0.25 ac · Built 1971
37 BETHLEHEM LN
$227,500 · 0.15 ac · Built 1950
41 BETHLEHEM LN
$250,300 · 0.15 ac · Built 1956
43 BETHLEHEM LN
$263,800 · 0.14 ac · Built 1959
45 BETHLEHEM LN
$322,200 · 0.35 ac · Built 1952