Assessed value
$232,200
$191,000 bldg · $41,200 land
Est. annual tax
$5,243
22.58 mills · FY2026
Acreage
1 ac
$232,200 / ac
Land use
107
Subdivision Regs
Year built
1964
1,620 sqft
Owner mailing
S Bethlehem, CT
Building
- Style
- Raised Ranch
- Year built
- 1964
- Living area
- 1,620 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Sep 12, 2025
— DUGGAN PATRICIA
Bk/Pg 0457/0263
Feb 5, 2025
— EGAN PATRICIA
Bk/Pg 0453/0101
Sep 2, 2003
— EGAN JUSTIN S & PATRICIA
Bk/Pg 0257/0122
Sep 2, 2003
Bk/Pg OPM-20072
Mar 12, 1954
— WOIKE PAUL & DAPHINE
Bk/Pg 0033/0350
More on Carmel Hill Rd S
0 CARMEL HILL RD S
$29,660 · 60.6 ac
0 CARMEL HILL RD S
$56,800 · 12.02 ac
0 CARMEL HILL RD S
$75,360 · 96.98 ac
0 CARMEL HILL RD S
$22,880 · 11.3 ac
10 CARMEL HILL RD S
$285,900 · 1.5 ac · Built 1900
11 CARMEL HILL RD S
$172,390 · 6 ac · Built 1931
61 CARMEL HILL RD S
$195,900 · 2.3 ac · Built 1956
87 CARMEL HILL RD S
$745,130 · 8.23 ac · Built 1989