Assessed value
$22,880
$14,100 bldg · $8,780 land
Est. annual tax
$517
22.58 mills · FY2026
Acreage
11.3 ac
$2,025 / ac
Land use
720
Subdivision Regs
Year built
—
Owner mailing
Woodbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Outbuildings
Recorded sales
Nov 4, 2024
— KUSS G RICHARD
Bk/Pg 0451/0229
Oct 24, 2002
— KUSS G RICHARD & PEGGY ANN
Bk/Pg 0238/0200
Aug 10, 2002
— CROWLEY NORMA B
Bk/Pg 0235/0158
Feb 7, 1996
— GRIZ,GABOARDI,LEKO
Bk/Pg 0174/0216
More on Carmel Hill Rd S
0 CARMEL HILL RD S
$29,660 · 60.6 ac
0 CARMEL HILL RD S
$56,800 · 12.02 ac
0 CARMEL HILL RD S
$75,360 · 96.98 ac
10 CARMEL HILL RD S
$285,900 · 1.5 ac · Built 1900
11 CARMEL HILL RD S
$172,390 · 6 ac · Built 1931
61 CARMEL HILL RD S
$195,900 · 2.3 ac · Built 1956
87 CARMEL HILL RD S
$745,130 · 8.23 ac · Built 1989
90 CARMEL HILL RD S
$470,500 · 2.9 ac · Built 2005