Assessed value
$197,400
$138,300 bldg · $59,100 land
Est. annual tax
$4,457
22.58 mills · FY2026
Acreage
2.38 ac
$82,941 / ac
Land use
101
Year built
1961
960 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1961
- Living area
- 960 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Oct 3, 2023
— PUSTOLA ASHLEY NICOLE & SCOTT DAVID
Bk/Pg 0445/0031
Feb 15, 2023
— WAYVE PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0441/0199
Feb 15, 2023
Bk/Pg OPM-220029
Jul 28, 1998
— WAIBEL ROSE MARIE
Bk/Pg 0193/0127
More on Sunny Ridge Rd
0 SUNNY RIDGE RD
$330 · 1.7 ac
5 SUNNY RIDGE RD
$93,400 · 0.37 ac · Built 1959
7 SUNNY RIDGE RD
$164,000 · 0.1 ac · Built 1952
11 SUNNY RIDGE RD
$186,300 · 0.6 ac · Built 1951
12 SUNNY RIDGE RD
$267,500 · 1.2 ac · Built 1985
15 SUNNY RIDGE RD
$109,000 · 0.5 ac · Built 1954
19 SUNNY RIDGE RD
$235,300 · 1.28 ac · Built 1992
26 SUNNY RIDGE RD
$201,900 · 1 ac · Built 1954