Assessed value
$93,400
$48,900 bldg · $44,500 land
Est. annual tax
$2,109
22.58 mills · FY2026
Acreage
0.37 ac
$252,432 / ac
Land use
200
Year built
1959
1,168 sqft
Owner mailing
PO BOX 567 BETHLEHEM, CT 06751
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Office Bldg
- Year built
- 1959
- Living area
- 1,168 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Mar 31, 2021
— STONEMONT CAPITAL LLC
Bk/Pg 0422/0221
Mar 31, 2021
Bk/Pg OPM-200059
More on Sunny Ridge Rd
0 SUNNY RIDGE RD
$330 · 1.7 ac
7 SUNNY RIDGE RD
$164,000 · 0.1 ac · Built 1952
11 SUNNY RIDGE RD
$186,300 · 0.6 ac · Built 1951
12 SUNNY RIDGE RD
$267,500 · 1.2 ac · Built 1985
15 SUNNY RIDGE RD
$109,000 · 0.5 ac · Built 1954
19 SUNNY RIDGE RD
$235,300 · 1.28 ac · Built 1992
26 SUNNY RIDGE RD
$201,900 · 1 ac · Built 1954
32 SUNNY RIDGE RD
$222,430 · 3.27 ac · Built 1968