Assessed value
$642,600
$391,700 bldg · $250,900 land
Acreage
1.23 ac
$522,439 / ac
Land use
2-1C
C20
Year built
1976
11,718 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Supermarket
- Year built
- 1976
- Living area
- 11,718 sqft · 1.0 story
- Exterior
- clapboard
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Dec 16, 1974
— MARKET PLACE OF SALISBURY
Bk/Pg 116 157/0
More on Academy Street
5 ACADEMY STREET
$237,000 · 0.1 ac · Built 1850
7 ACADEMY STREET
$229,900 · 0.12 ac · Built 1880
9 ACADEMY STREET
$902,000 · 0.13 ac · Built 2022
10+12 ACADEMY STREET
$313,300 · 0.3 ac · Built 1900
15 ACADEMY STREET
$392,900 · 0.56 ac · Built 1983
25 ACADEMY STREET
$91,600 · 0.13 ac · Built 1900
27 ACADEMY STREET
$174,500 · 0.06 ac · Built 1995
31 ACADEMY STREET
$247,500 · 0.22 ac · Built 2001