Assessed value
$237,000
$122,200 bldg · $114,800 land
Acreage
0.1 ac
$2,370,000 / ac
Land use
2-1C
C20
Year built
1850
1,326 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OFFICE
- Year built
- 1850
- Living area
- 1,326 sqft · 1.0 story
Recorded sales
Jul 26, 1995
— RAND CURTIS G
Bk/Pg 0161/0861
More on Academy Street
7 ACADEMY STREET
$229,900 · 0.12 ac · Built 1880
9 ACADEMY STREET
$902,000 · 0.13 ac · Built 2022
10+12 ACADEMY STREET
$313,300 · 0.3 ac · Built 1900
15 ACADEMY STREET
$392,900 · 0.56 ac · Built 1983
22 ACADEMY STREET
$642,600 · 1.23 ac · Built 1976
25 ACADEMY STREET
$91,600 · 0.13 ac · Built 1900
27 ACADEMY STREET
$174,500 · 0.06 ac · Built 1995
31 ACADEMY STREET
$247,500 · 0.22 ac · Built 2001