Assessed value
$91,600
$23,800 bldg · $67,800 land
Acreage
0.13 ac
$704,615 / ac
Land use
1-1
C20
Year built
1900
800 sqft
Owner mailing
PO BOX 548 SALISBURY, CT 06068-0548
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- OLD STYLE
- Year built
- 1900
- Living area
- 800 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Nov 30, 2004
— SALISBURY TOWN OF
Bk/Pg 0202/1064
Apr 29, 1975
— BUSHNELL JEANETTE S
Bk/Pg 0117/0019
More on Academy Street
5 ACADEMY STREET
$237,000 · 0.1 ac · Built 1850
7 ACADEMY STREET
$229,900 · 0.12 ac · Built 1880
9 ACADEMY STREET
$902,000 · 0.13 ac · Built 2022
10+12 ACADEMY STREET
$313,300 · 0.3 ac · Built 1900
15 ACADEMY STREET
$392,900 · 0.56 ac · Built 1983
22 ACADEMY STREET
$642,600 · 1.23 ac · Built 1976
27 ACADEMY STREET
$174,500 · 0.06 ac · Built 1995
31 ACADEMY STREET
$247,500 · 0.22 ac · Built 2001