Assessed value
$148,300
$89,900 bldg · $58,400 land
Est. annual tax
$3,349
22.58 mills · FY2026
Acreage
0.32 ac
$463,438 / ac
Land use
101
Year built
1935
1,112 sqft
Owner mailing
15 WEST SHORE DR BETHLEHEM, CT 06751
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Bungalow
- Year built
- 1935
- Living area
- 1,112 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Jul 23, 2021
— 37-39 CITY HILL STREET LLC
Bk/Pg 0426/0241
Jul 23, 2021
Bk/Pg OPM-200083
Mar 28, 2013
— JIMMO SETH
Bk/Pg 0362/0128
Nov 2, 2007
— JIMMO SETH & ABBIE
Bk/Pg 0313/0108
Nov 2, 2007
Bk/Pg OPM-70010
Sep 14, 1994
— KING CORA MAE
Bk/Pg 0166/0023
More on West Shore Dr
2 WEST SHORE DR
$256,600 · 0.21 ac · Built 1930
3 WEST SHORE DR
$161,200 · 1.07 ac · Built 1938
6 WEST SHORE DR
$232,800 · 0.18 ac · Built 1935
8 WEST SHORE DR
$257,900 · 0.24 ac · Built 1971
10 WEST SHORE DR
$193,400 · 0.29 ac · Built 1939
14 WEST SHORE DR
$342,400 · 0.34 ac · Built 1938
15 WEST SHORE DR
$166,800 · 0.39 ac · Built 1940
18 WEST SHORE DR
$347,700 · 0.52 ac · Built 1925