Assessed value
$161,200
$91,100 bldg · $70,100 land
Est. annual tax
$3,640
22.58 mills · FY2026
Acreage
1.07 ac
$150,654 / ac
Land use
101
Year built
1938
810 sqft
Owner mailing
Waterbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Bungalow
- Year built
- 1938
- Living area
- 810 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Oct 11, 2017
— CAVANAUGH JOHN
Bk/Pg 0396/0035
Mar 1, 2001
— CAVANAUGH JAMES J FRANCIS JOHN TIMOTHY
Bk/Pg 0214/0305
More on West Shore Dr
2 WEST SHORE DR
$256,600 · 0.21 ac · Built 1930
6 WEST SHORE DR
$232,800 · 0.18 ac · Built 1935
8 WEST SHORE DR
$257,900 · 0.24 ac · Built 1971
10 WEST SHORE DR
$193,400 · 0.29 ac · Built 1939
14 WEST SHORE DR
$342,400 · 0.34 ac · Built 1938
15 WEST SHORE DR
$166,800 · 0.39 ac · Built 1940
18 WEST SHORE DR
$347,700 · 0.52 ac · Built 1925
19 WEST SHORE DR
$148,300 · 0.32 ac · Built 1935