Assessed value
$253,600
$189,400 bldg · $64,200 land
Est. annual tax
$5,726
22.58 mills · FY2026
Acreage
3.18 ac
$79,748 / ac
Land use
101
Year built
1976
1,294 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building

- Style
- Raised Ranch
- Year built
- 1976
- Living area
- 1,294 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Stucco
Recorded sales
May 8, 2015
— EVANS JAMES
Bk/Pg 0379/0314
Oct 3, 2013
— FNMA
Bk/Pg 0368/0333
Oct 3, 2013
— SUNTRUST MORTGAGE
Bk/Pg 0368/0330
Aug 8, 2013
— ORTIZ RAYMOND K
Bk/Pg 0367/0068
Feb 22, 2003
— ORTIZ RAYMOND & AMY A
Bk/Pg 0245/0008
Feb 22, 2003
Bk/Pg OPM-20036
More on Terrell Farm Rd
0 TERRELL FARM RD
$66,600 · 3.55 ac
4 TERRELL FARM RD
$244,000 · 3.16 ac · Built 1977
5 TERRELL FARM RD
$204,700 · 2.99 ac · Built 1976
11 TERRELL FARM RD
$467,210 · 4.72 ac · Built 2019
14 TERRELL FARM RD
$248,600 · 3.14 ac · Built 1976
19 TERRELL FARM RD
$405,100 · 3.54 ac · Built 2001
24 TERRELL FARM RD
$311,900 · 3.32 ac · Built 1985
31 TERRELL FARM RD
$252,500 · 3.29 ac · Built 2001