Assessed value
$563,100
$407,100 bldg · $156,000 land
Est. annual tax
$12,715
22.58 mills · FY2026
Acreage
15.75 ac
$35,752 / ac
Land use
204
Year built
1997
1,008 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1997
- Living area
- 1,008 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Dec 21, 2011
— PUSTOLA SCOTT D
Bk/Pg 0350/0212
Dec 21, 2011
Bk/Pg OPM-11004
Sep 28, 1996
— IVES WILLIAM & ELIZABETH
Bk/Pg 0179/0245
More on Thomson Rd
0 THOMSON RD
$12,520 · 16.11 ac
0 THOMSON RD
$164,820 · 73.47 ac
0 THOMSON RD
$6,760 · 8.7 ac
9 THOMSON RD
$215,800 · 2.38 ac · Built 1875
27 THOMSON RD
$266,100 · 2.12 ac · Built 1966
37 THOMSON RD
$528,900 · 14.17 ac · Built 2002
53 THOMSON RD
$264,600 · 2.25 ac · Built 1960
56 THOMSON RD
$391,300 · 5 ac · Built 1850