Parcel · Map 9-17 · Block 023
209 TODD HILL RD
Owner: KAUFMAN DIANE V TR & MILLER MARK L TR; KAUFMAN DIANE V & MARK L MILLER REV TR
Assessed value
$241,700
$190,500 bldg · $51,200 land
Est. annual tax
$5,458
22.58 mills · FY2026
Acreage
2.23 ac
$108,386 / ac
Land use
101
Year built
1978
1,637 sqft
Owner mailing
209 TODD HILL RD BETHLEHEM, CT 06751
Building
- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1978
- Living area
- 1,637 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
May 17, 2024
— KAUFMAN DIANE V TR & MILLER MARK L TR
Bk/Pg 0448/0278
Aug 31, 1999
— KAUFMAN DIANE V & MILLER MARK L
Bk/Pg 0203/0188
More on Todd Hill Rd
0 TODD HILL RD
$29,830 · 38.38 ac
37 TODD HILL RD
$498,750 · 159.61 ac · Built 2012
50 TODD HILL RD
$347,000 · 4.43 ac · Built 1994
60 TODD HILL RD
$295,200 · 1.44 ac · Built 1966
68 TODD HILL RD
$302,200 · 1.44 ac · Built 1966
76 TODD HILL RD
$287,500 · 1.52 ac · Built 1966
85 TODD HILL RD
$191,800 · 3.62 ac · Built 1980
86 TODD HILL RD
$303,500 · 1.45 ac · Built 1988