Assessed value
$302,200
$251,400 bldg · $50,800 land
Est. annual tax
$6,824
22.58 mills · FY2026
Acreage
1.44 ac
$209,861 / ac
Land use
101
Year built
1966
2,706 sqft
Owner mailing
96 JEFFERSON HILL RD LITCHFIELD, CT 09759
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1966
- Living area
- 2,706 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Oct 28, 2010
Bk/Pg OPM-100004
More on Todd Hill Rd
0 TODD HILL RD
$29,830 · 38.38 ac
37 TODD HILL RD
$498,750 · 159.61 ac · Built 2012
50 TODD HILL RD
$347,000 · 4.43 ac · Built 1994
60 TODD HILL RD
$295,200 · 1.44 ac · Built 1966
76 TODD HILL RD
$287,500 · 1.52 ac · Built 1966
85 TODD HILL RD
$191,800 · 3.62 ac · Built 1980
86 TODD HILL RD
$303,500 · 1.45 ac · Built 1988
95 TODD HILL RD
$424,600 · 1.69 ac · Built 2021