Assessed value
$282,200
$224,600 bldg · $57,600 land
Est. annual tax
$6,372
22.58 mills · FY2026
Acreage
3.24 ac
$87,099 / ac
Land use
101
Year built
1972
1,848 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1972
- Living area
- 1,848 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Wood/Vertical
Recorded sales
Jul 3, 2024
— BOGIN ROGER M
Bk/Pg 0449/0255
More on Nettleton Hollow Rd
0 NETTLETON HOLLOW RD
$1,710 · 6.25 ac
0 NETTLETON HOLLOW RD
$47,700 · 1.68 ac
0 NETTLETON HOLLOW RD
$3,790 · 4.87 ac
0 NETTLETON HOLLOW RD
$2,290 · 8.39 ac
6 NETTLETON HOLLOW RD
$188,300 · 5 ac · Built 1935
9 NETTLETON HOLLOW RD
$220,600 · 2.71 ac · Built 1978
20 NETTLETON HOLLOW RD
$219,500 · 4.25 ac · Built 1973
21 NETTLETON HOLLOW RD
$309,600 · 3.11 ac · Built 1975