Assessed value
$504,100
$304,300 bldg · $199,800 land
Acreage
5.62 ac
$89,698 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
2001
2,424 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 2001
- Living area
- 2,424 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Aug 19, 2009
— NAIDICH DAVID &
Bk/Pg 0225/0479
Jul 20, 2009
— FCDB SNPWL REO LLC
Bk/Pg 0224/1030
Mar 26, 2009
— SUTTON FUNDING LLC
Bk/Pg 0222/1129
Mar 23, 2007
— KRAUSE CHRISTINE
Bk/Pg 0214/0692
May 25, 2005
— ADAMS DAVID G & SAMANTHA L A
Bk/Pg 0205/0806
More on Brinton Hill Road
12 BRINTON HILL ROAD
$174,000 · 2.5 ac · Built 1980
21 BRINTON HILL ROAD
$576,500 · 13.05 ac · Built 1971
23 BRINTON HILL ROAD
$338,100 · 2.34 ac · Built 1946
29 BRINTON HILL ROAD
$613,100 · 2.57 ac · Built 1990
38 BRINTON HILL ROAD
$1,763,080 · 48.1 ac · Built 1925
39 BRINTON HILL ROAD
$603,400 · 17.9 ac · Built 1950
54 BRINTON HILL ROAD
$1,103,500 · 5.44 ac · Built 1940
55+57 BRINTON HILL ROAD
$1,964,260 · 84.28 ac · Built 1800