Assessed value
$1,964,260
$1,359,700 bldg · $604,560 land
Acreage
84.28 ac
$23,306 / ac
Land use
1-1
RR1/RR3
Year built
1800
4,505 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- ESTATE
- Year built
- 1800
- Living area
- 4,505 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Oct 1, 2002
— REVESZ RICHARD + BEEN VICKI L
Bk/Pg 0186/1096
Oct 1, 1975
— ROBERTS JOHN + RONA
Bk/Pg 0118/0137
More on Brinton Hill Road
12 BRINTON HILL ROAD
$174,000 · 2.5 ac · Built 1980
21 BRINTON HILL ROAD
$576,500 · 13.05 ac · Built 1971
23 BRINTON HILL ROAD
$338,100 · 2.34 ac · Built 1946
29 BRINTON HILL ROAD
$613,100 · 2.57 ac · Built 1990
38 BRINTON HILL ROAD
$1,763,080 · 48.1 ac · Built 1925
39 BRINTON HILL ROAD
$603,400 · 17.9 ac · Built 1950
54 BRINTON HILL ROAD
$1,103,500 · 5.44 ac · Built 1940
70 BRINTON HILL ROAD
$104,760 · 8 ac · Built 1930