Assessed value
$246,600
$246,600 land
Acreage
16.82 ac
$14,661 / ac
Land use
5-1
RR1
Year built
—
Owner mailing
New Rochelle, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- VACANT
Site characteristics
- Wetlands
- 2% of parcel area
Recorded sales
Oct 21, 2024
— OUTES ELIZABETH MATILDE
Bk/Pg 274/71
Dec 16, 2020
— NASH LEW SURV & AMANDA SURV
Bk/Pg 0262/0567
Dec 23, 1999
— HANNEGAN DAVID W + GARRET B
Bk/Pg 0174/1133
More on Belgo Road
15 BELGO ROAD
$477,800 · 1.93 ac · Built 1985
31 BELGO ROAD
$1,115,000 · 1.28 ac · Built 1820
36 BELGO ROAD
$1,370,400 · 4.94 ac · Built 2017
50 BELGO ROAD
$420,000 · 2 ac · Built 1900
63 BELGO ROAD
$397,300 · 1.65 ac · Built 1960
69 BELGO ROAD
$961,000 · 4.6 ac · Built 1967
70 BELGO ROAD
$1,147,300 · 5.97 ac · Built 1890
77 BELGO ROAD
$272,900 · 10.29 ac