Parcel · Map 23 · Lot 53
69 BEAVER DAM ROAD
Owner: CHAMBERLAIN LISA SARA FISHER SURV; CHAMBERLAIN ERIC ROGER SURV
Assessed value
$1,466,000
$947,300 bldg · $518,700 land
Acreage
3.93 ac
$373,028 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1929
4,006 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1929
- Living area
- 4,006 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- brick/stone
Recorded sales
Jun 15, 2023
— CHAMBERLAIN LISA SARA FISHER SURV
Bk/Pg 271/248
Jun 15, 2023
— HAFT JAY ESTATE & CLAYRE
Bk/Pg 271/247
May 3, 1982
— HAFT JAY M + CLAYRE H
Bk/Pg 0127/0316
More on Beaver Dam Road
0 BEAVER DAM ROAD
$7,350 · 60 ac
7 BEAVER DAM ROAD
$795,700 · 10 ac · Built 1976
21 BEAVER DAM ROAD
$997,230 · 26.04 ac · Built 1965
54 BEAVER DAM ROAD
$3,893,550 · 89.3 ac · Built 1900
70 BEAVER DAM ROAD
$3,818,810 · 100.1 ac · Built 1927
87 BEAVER DAM ROAD
$940,200 · 3.76 ac · Built 1956
93 BEAVER DAM ROAD
$468,300 · 3.07 ac · Built 1980
99 BEAVER DAM ROAD
$753,800 · 3.01 ac · Built 1900