Assessed value
$1,526,890
$934,300 bldg · $592,590 land
Acreage
165.63 ac
$9,219 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1840
2,314 sqft
Owner mailing
1 TOWN HILL ROAD LAKEVILLE, CT 06039
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1840
- Living area
- 2,314 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Feb 14, 1997
— TOWN HILL PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0165/0742
More on Lime Rock Road
0 LIME ROCK ROAD
$67,820 · 16.85 ac
22 LIME ROCK ROAD
$10,363,600 · 141 ac · Built 1930
27-35 LIME ROCK ROAD
$1,827,800 · 11.43 ac · Built 1929
34 LIME ROCK ROAD
$444,000 · 7.88 ac · Built 1880
74 LIME ROCK ROAD
$254,100 · 2.34 ac · Built 1830
90 LIME ROCK ROAD
$15,930 · 35 ac
106 LIME ROCK ROAD
$163,200 · 2 ac
107 LIME ROCK ROAD
$861,060 · 21.13 ac · Built 1982