Parcel · Map 54 · Lot 16
8 MAIN STREET
Owner: VOLDSTAD MICHAEL TR & KATHLEEN TR; KATHLEEN VOLDSTAD REVOC TRUST
Assessed value
$1,304,900
$915,100 bldg · $389,800 land
Acreage
1 ac
$1,304,900 / ac
Land use
1-1
CG20
Year built
1830
7,612 sqft
Owner mailing
PO BOX 426 SALISBURY, CT 06068
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1830
- Living area
- 7,612 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- clapboard
Recorded sales
Nov 4, 2022
— VOLDSTAD MICHAEL TR & KATHLEEN TR
Bk/Pg 269/909
Nov 4, 2022
— VOLDSTAD KATHLEEN
Bk/Pg 269/905
Mar 12, 2018
— VOLDSTAD MICHAEL & KATHLEEN SURV
Bk/Pg 0253/0475
Apr 16, 2009
— HATHAWAY INVESTMENT LLC
Bk/Pg 0223/0329
Nov 1, 2002
— HATHAWAY PHILLIPS
Bk/Pg 0187/0691
More on Main Street
0 MAIN STREET
$496,400 · 40.29 ac
1 MAIN STREET
$291,300 · 1.54 ac · Built 1900
2 MAIN STREET
$320,400 · 0.38 ac · Built 1830
4 MAIN STREET
$481,000 · 0.15 ac · Built 1830
12 MAIN STREET
$772,200 · 0.44 ac · Built 1824
14 MAIN STREET
$924,700 · 0.11 ac · Built 1830
15 MAIN STREET
$388,800 · 0.87 ac · Built 1880
16 MAIN STREET
$264,100 · 0.05 ac · Built 1830