Assessed value
$206,800
$158,500 bldg · $48,300 land
Est. annual tax
$4,670
22.58 mills · FY2026
Acreage
1.77 ac
$116,836 / ac
Land use
101
Subdivision Regs
Year built
1972
1,248 sqft
Owner mailing
Bethlehem, CT
Building

- Style
- Split Level
- Year built
- 1972
- Living area
- 1,248 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Nov 3, 2023
— PARKHURST WESTEN D
Bk/Pg 0445/0203
Oct 15, 2014Foreclosure
Bk/Pg OPM-14002
Oct 15, 2014
— ALTER DAWYN & INGRAM MARK
Bk/Pg 0376/0002
Nov 19, 2013
— DEUTSCHE BANK
Bk/Pg 0370/0140
Sep 1, 2006
— HOFFMAN GEORGE
Bk/Pg 0299/0082
Sep 1, 2006
Bk/Pg OPM-50057
May 13, 2000
— SHELNUT KAREN & BRIAN
Bk/Pg 0207/0212
More on Burritt Hill Rd
0 BURRITT HILL RD
$91,700 · 0.75 ac · Built 1900
0 BURRITT HILL RD
$9,400 · 1.49 ac
5 BURRITT HILL RD
$338,600 · 2.34 ac · Built 1971
7 BURRITT HILL RD
$526,800 · 2.35 ac · Built 2008
14 BURRITT HILL RD
$255,300 · 0.31 ac · Built 1959
23 BURRITT HILL RD
$184,400 · 1.99 ac · Built 1968
30 BURRITT HILL RD
$269,100 · 4.63 ac · Built 1954
35 BURRITT HILL RD
$207,300 · 1.5 ac · Built 1900