Assessed value
$172,200
$95,300 bldg · $76,900 land
Acreage
0.32 ac
$538,125 / ac
Land use
1-1
RR1
Year built
1963
1,164 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Raised Ranch
- Year built
- 1963
- Living area
- 1,164 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Jan 20, 2009
— DITTMER MARC & ELIZABETH
Bk/Pg 0222/0242
Jan 4, 2006
— FREEDMAN JOSEPH & HELFMAN ILISHA
Bk/Pg 0209/0299
Aug 27, 2002
— PAKPOUR MEREDITH
Bk/Pg 0186/0346
Apr 1, 1971
— LADUE LOUISE
Bk/Pg 104 402/0
More on Indian Mountain Road
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$4,560 · 37.2 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$102,140 · 14.16 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$7,000 · 1 ac
0 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$6,620 · 54 ac
11 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$171,900 · 0.29 ac · Built 1960
15 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$205,700 · 0.49 ac · Built 1960
21 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$237,700 · 0.68 ac · Built 1959
27 INDIAN MOUNTAIN ROAD
$167,000 · 0.6 ac · Built 1958