Assessed value
$317,900
$208,300 bldg · $109,600 land
Acreage
0.52 ac
$611,346 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1927
1,515 sqft
Owner mailing
Lakeville, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1927
- Living area
- 1,515 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 31% of parcel area
Recorded sales
Jul 29, 2024
— LANIER RICHARD SURV & MARY SURV
Bk/Pg 273/612
Jul 8, 2022
— PRIBBLE JULIE L & MUSLIN PAUL C
Bk/Pg 269/1
Oct 25, 2017
— PRIBBLE JULIE L
Bk/Pg 0252/0434
Aug 1, 2003
— ROSSANO GEOFFREY +
Bk/Pg 0194/0101
Mar 6, 1996
— KETCHAM JEFFERY W + CAROLYN T
Bk/Pg 0163/0270
More on Bostwick Street
4 BOSTWICK STREET
$501,800 · 1 ac · Built 1900
7 BOSTWICK STREET
$237,800 · 0.19 ac · Built 1960
9 BOSTWICK STREET
$149,500 · 0.3 ac · Built 1949
14 BOSTWICK STREET
$330,300 · 0.65 ac · Built 1900
20 BOSTWICK STREET
$319,600 · 0.6 ac · Built 1880
25 BOSTWICK STREET
$199,200 · 0.42 ac · Built 1950
26 BOSTWICK STREET
$222,300 · 0.5 ac · Built 1880
35 BOSTWICK STREET
$416,200 · 0.52 ac · Built 1940