Assessed value
$379,400
$231,100 bldg · $148,300 land
Acreage
0.42 ac
$903,333 / ac
Land use
1-1
R20
Year built
1940
1,570 sqft
Owner mailing
Salisbury, CT
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1940
- Living area
- 1,570 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Site characteristics
- Wetlands
- 1% of parcel area
Recorded sales
Mar 25, 2021
— CASSIDY AIDAN J SURV &
Bk/Pg 0263/0908
Jul 17, 2020
— HENDRICK JAMES
Bk/Pg 0260/0481
Jul 31, 2017
— KUHN ROBERT W &
Bk/Pg 0251/0717
Jul 8, 2005
— BRAGONIER LYNNE
Bk/Pg 0206/0689
Sep 27, 2000
— RUTHERFORD JODY
Bk/Pg 0177/0272
More on Library Street
10 LIBRARY STREET
$265,800 · 0.15 ac · Built 1880
14 LIBRARY STREET
$343,300 · 0.45 ac · Built 1890
22 LIBRARY STREET
$520,000 · 0.63 ac · Built 2015
33 LIBRARY STREET
$186,100 · 0.44 ac · Built 1876
37 LIBRARY STREET
$139,700 · 0.34 ac · Built 1959
39 LIBRARY STREET
$135,300 · 0.25 ac · Built 1900
45 LIBRARY STREET
$179,300 · 0.57 ac · Built 1983
46 LIBRARY STREET
$477,100 · 0.46 ac · Built 1900